Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
 
Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
 
Nabór będzie prowadzony od dnia 26 lipca 2021r. do dnia 30 lipca 2021r.
Nabór wniosków będzie powtarzany w sytuacji pozostawania środków KFS w dyspozycji urzędu.
 
Pula środków finansowych na 2021 rok w ramach rezerwy
Krajowego Funduszu Szkoleniowego to 80.000,00 zł.
 
  1. Pracownicy planowani do objęcia dofinansowaniem kształcenia ustawicznego ze środków KFS muszą być zatrudnieni przez pracodawcę co najmniej od dnia złożenia wniosku do ukończenia kształcenia ustawicznego, w wymiarze co najmniej 0,5 etatu.
  2. Pracodawca wnioskując o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS dla siebie musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, co najmniej od dnia złożenia wniosku do ukończenia kształcenia ustawicznego.
  3. Pracodawca w ramach jednego naboru KFS składa tylko jeden wniosek, na którym zgłasza zapotrzebowanie na planowane kształcenie ustawiczne. Maksymalna liczba uczestników przewidzianych do kształcenia w jednym naborze KFS nie może być wyższa niż 50 osób.
  4. Pracodawca wnioskując o dofinansowanie ze środków KFS może wskazać maksymalnie tylko dwie formy kształcenia dla każdego uczestnika planowanego do objęcia kształceniem ustawicznym.
 
O dofinansowanie kształcenia ustawicznego może wystąpić każdy pracodawca, posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie oświęcimskim, który wpisuje się w jeden z priorytetów określonych w 2021 roku przez Radę Rynku Pracy:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób dorosłych w nabywaniu kompetencji cyfrowych.
 
UWAGA!
Priorytet a) jest adresowany zarówno do cudzoziemców, jak i pracodawców i pracowników polskich. Jeśli wnioskodawca stwierdzi, że pracownikowi polskiemu jest potrzebna jakaś forma kształcenia, która pomoże we współpracy z pracownikiem cudzoziemskim nie ma przeszkód aby otrzymać na nią dofinansowanie, Priorytet ten nie precyzuje obszarów lub tematyki dopuszczalnych szkoleń. Dozwolone są wszelkie formy kształcenia ustawicznego w tym między innymi szkolenia, kursy egzaminy, które wnioskodawca określi jako niezbędne aby zatrudniony obcokrajowiec wykonywał profesjonalnie powierzoną mu pracę, lepiej się komunikował ze współpracownikami, potwierdził posiadane czy nabył nowe kwalifikacje itp. Mogą to być szkolenia językowe, pomagające w adaptacji kulturowej ale również zawodowe przykładowo nabycie uprawnień do nadzoru nad innymi pracownikami albo konieczność nabycia nowych kwalifikacji ze względu na nowe obowiązki związane z rozpoczęciem wspólpracy z zatrudnionymi obcokrajowcami.
W przypadku korzystania z dofinansowania różnych form kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu przez pracodawców i pracowników będących obywatelami Polski, ważne jest, aby w uzasadnieniu wykazać, że wnioskowana forma kształcenia będzie pomocna we wspólnym wykonywaniu powierzonych zadań lub w organizowaniu współpracy pomiędzy pracownikami polskimi a cudzoziemcami w ramach przedsiębiorstwa. Jest to priorytet mający na celu wsparcie dla firm zatrudniających cudzoziemców i próbę niwelowania wszelkich przeszkód powstających w sytuacji pojawienia się cudzoziemców w zespole. 
 
W ramach priorytetu b) podmiotami uprawnionymi do korzystania ze środków KFS są:
  1. przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS dostępną pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ w formie interaktywnej bazy danych,
  2. Spółdzielnie socjalne – podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Weryfiakcji ich formy prawnej będzie prowadzona na podstawie KRS.
  3. Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Ze środków KFS w ramach tego priorytetu mogą korzystać wszyscy pracownicy w/w podmiotów.
 
Priorytet c) promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j. Dz. U. z 2018r., poz.1924 ze zm.).
 
Pracodawcy zamierzający korzystać ze środków KFS w ramach priorytetu d) zobowiązani są do  wykazania, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w Centrum Integracji Społecznej, Klubie Integracji Społecznej lub Warsztatach Terapii Zajęciowej.
 
Pracodawcy składający wnioski w ramach priorytetu e) zobowiązani są do udowodnienia, że pracownicy wskazani do objęcia kształceniem posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, przedstawienia orzeczenia lub oświadczenia o posiadaniu takiego orzeczenia.
 
Priorytet f) adresowany jest do wszystkich osób, co do których pracodawca uzna, że potrzebują jakiegokolwiek kształcenia podnoszącego ich kompetencje cyfrowe. Warunkiem jest uzasadnienie, że nabycie owych kompetencji będzie przydatne w wykonywaniu powierzonych im obowiązków zawodowych. W ramach niniejszego priorytetu powinny być dofinansowane formy kształcenia ustawicznego, które pomogą zniwelować lub zapobiec powstawaniu luk czy braków w kompetencjach cyfrowych pracowników i pracodawców. Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że pozyskanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego kształcenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
Planowane przez Państwa kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS musi się rozpocząć w bieżącym roku (nie wcześniej jednak niż od 1 października br.) i w tym roku musi zostać sfinansowane z tych środków!
 
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 117), a także z obowiązującymi „Zasadami przyznawania środków na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu".
 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniam ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
 
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w urzędzie Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z wymaganymi załącznikami.
 
Wniosek bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia!
 
Wnioski można składać w postaci papierowej do skrzynki
na korespondencję przy wejściu do siedziby PUP w Oświęcimiu
 lub w postaci elektronicznej
(z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub za pośrednictwem platformy ePUAP) – w terminie ogłoszonego naboru
(decyduje data wpływu do Urzędu, nie data stempla pocztowego)
 
Preferowana jest elektroniczna forma składania wniosków.
Załączniki
Zasady przyznawania środków z KFS Rezerwa 2021 (pdf, 330 KB)
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy KFS 2021 (pdf, 473 KB)
Wniosek o przyznanie środków z rezerwy KFS 2021r. (docx, 331 KB)
Formularz o pomocy de minimis.doc (ods, 41 KB)
Formularz o pomocy de minimis.pdf (pdf, 133 KB)