Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
 
Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.
 
Nabór będzie prowadzony od dnia 15 lutego 2021r. do dnia 19 lutego 2021r.
Nabór wniosków będzie powtarzany w sytuacji pozostawania środków KFS w dyspozycji urzędu.
 
Pula środków finansowych na 2021 rok w ramach limitu podstawowego
Krajowego Funduszu Szkoleniowego to 667.000,00 zł.
 
  1. Pracownicy planowani do objęcia dofinansowaniem kształcenia ustawicznego ze środków KFS muszą być zatrudnieni przez pracodawcę co najmniej od dnia złożenia wniosku do ukończenia kształcenia ustawicznego, w wymiarze co najmniej 0,5 etatu.
  2. Pracodawca wnioskując o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS dla siebie musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, co najmniej od dnia złożenia wniosku do ukończenia kształcenia ustawicznego.
  3. Pracodawca w ramach jednego naboru KFS składa tylko jeden wniosek, na którym zgłasza zapotrzebowanie na planowane kształcenie ustawiczne. Maksymalna liczba uczestników przewidzianych do kształcenia w jednym naborze KFS nie może być wyższa niż 50 osób.
  4. Pracodawca wnioskując o dofinansowanie ze środków KFS może wskazać maksymalnie tylko dwie formy kształcenia dla każdego uczestnika planowanego do objęcia kształceniem ustawicznym.
 
O dofinansowanie kształcenia ustawicznego może wystąpić każdy pracodawca, posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie oświęcimskim, który wpisuje się w jeden z priorytetów określonych w 2021 roku przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;
  3. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;
  7. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości;
  8. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
UWAGA!
Do wsparcia w ramach priorytetu nr 1 mają prawo wszyscy pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020r., poz. 1845 i 2112).
Priorytet ten adresowany jest tylko do tych pracodawców, którzy na skutek przywołanych wyżej obostrzeń zdecydowali się na zmianę lub rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności.
Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników. Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.

W ramach priorytetu nr 2 środki KFS są przeznaczone na wsparcie kształcenia osób pracujących z chorymi na COVID-19 lub osobami należącymi do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID takich jak osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, bezdomne itp.
Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 3 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego występującego na terenie powiatu oświęcimskiego (zgodnie z barometrem zawodów dla powiatu oświęcimskiego 2021, według którego tut. Urząd będzie prowadził weryfikację wniosków pod kątem spełnienia tego priorytetu). Oznacza to, że kluczowym jest w jakim zawodzie planowane jest kształcenie a nie w jakim zawodzie osoba kierowana na kształcenie obecnie pracuje.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy w Oświęcimiu, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, zobowiązany jest do wykazania, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy. W takiej sytuacji analizie będzie podlegał barometr zawodów powiatu, na terenie którego pracownicy wykonują pracę.
 
W ramach priorytetu  nr 4 ze środków KFS urząd pracy będzie mógł finansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która została wskazana do realizacji kształcenia ustawicznego w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w urzędzie pracy.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 5 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, iż osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym (np. matka, ojciec, opiekun prawny) powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (np. urlop macierzyński, wychowawczy, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem). Nie ma znaczenia długość przerwy w pracy jak również to, czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy, czy zatrudnienie u nowego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie potencjalnego uczestnika kształcenia, że spełnia warunki dostępu do tego priorytetu bez podawania szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 6 pracodawca zobowiązany jest do udowodnienia, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby planowane do objęcia kształceniem ustawicznym w ramach tego priorytetu będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Należy pamiętać, że przez "nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie całego rynku.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramch priorytetu nr 7 pracodawca zobowiązany jest do wykazania, że pracownik planowany do skierowania na wnioskowaną formę kształcenia nie ma ukończonej szkoły na jakimkolwiek poziomie lub nie ma świadectwa dojrzałości (np. pisemne oświadczenie).
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu nr 8 będą mogły zostać sfinansowane obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunków praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
 
Planowane przez Państwa kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS musi się rozpocząć w bieżącym roku (nie wcześniej jednak niż od połowy kwietnia br.) i w tym roku musi zostać sfinansowane z tych środków!
 
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 117), a także z obowiązującymi „Zasadami przyznawania środków na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu".
 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniam ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w urzędzie Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z wymaganymi załącznikami.
 
Wniosek bez wymaganych załączników pozostawia się bez rozpatrzenia!
 
Wnioski można składać w postaci papierowej do skrzynki na korespondencję
przy wejściu do siedziby PUP w Oświęcimiu
lub w postaci elektronicznej
(z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub za pośrednictwem platformy ePUAP) –
w terminie ogłoszonego naboru
(decyduje data wpływu do Urzędu, nie data stempla pocztowego)

Preferowana jest elektroniczna forma składania wniosków.
Załączniki
Zasady przyznawania środków z KFS 2021 (pdf, 334 KB)
Wniosek o przyznanie środków z KFS 2021.pdf (pdf, 400 KB)
Wniosek o przyznanie środków z KFS 2021 (docx, 331 KB)
Formularz o pomocy de minimis.doc (ods, 41 KB)
Formularz o pomocy de minimis.pdf (pdf, 133 KB)