Weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Jeśli w następstwie COVID-19 po 15 marca 2020 roku straciłeś pracę lub Twoja umowa wygasła, możesz otrzymać dodatek solidarnościowy. Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca br. przez 3 miesiące, w wysokości 1400 zł, przy czym najwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś wniosek.
Chcesz uzyskać dodatek solidarnościowy za trzy miesiące? Złóż wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 30 czerwca br.

Dodatek solidarnościowy otrzymasz jeżeli:
 
W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można otrzymywać równocześnie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy, z tym, że:
Osoba posiadająca status bezrobotnego, której zostanie przyznany dodatek solidarnościowy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania powiatowego urzędu pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego.
W okresie pobierania dodatku solidarnościowego osobie pobierającej ten dodatek i członkom jej rodziny przysługuje prawo do świadczeń określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z tytułu pobierania dodatku solidarnościowego osoba uprawniona podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
 
Więcej informacji :  Dodatek solidarnościowy w pytaniach i odpowiedziach

dodatek solidarnościowy " />