Działania aktywizujące prowadzone w ramach partnerstwa lokalnego i dialogu społecznego 

Zaangażowanie PUP w Oświęcimiu w realizację działań partnerskich o zasięgu regionalnym  

1.     Udział w realizacji programu pt. „Małopolskie Partnerstwo na rzecz kształcenia ustawicznego". Okres realizacji programu: 2008 – 2013. Kluczowe kierunki rozwoju uczenia się przez całe życie realizowane w ramach projektu: wzmocnienie rangi kształcenia, lepsze dostosowanie wyborów edukacyjnych i ścieżek rozwoju zawodowego, wsparcie pracodawców w zakresie lepszego wykorzystania kadr, wzmocnienie kultury uczenia się przez całe życie, podnoszenie jakości kształcenia na różnych poziomach. Z inicjatywy Małopolskiego Partnerstwa …  ustanowiono dzień 4 czerwca 2012 roku Małopolskim Dniem Uczenia się przez całe życie. W związku z obchodami Dnia uczenia przez całe życie PUP w Oświęcimiu organizował następujące przedsięwzięcia:

2.     Udział Urzędu w programie pt. „Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla Inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych". Okres realizacji programu: 2008 – 2013. W ramach projektu m.in.:

3.     Rozpoczęcie realizacji regionalnego, pilotażowego projektu innowacyjnego pt. „Express do zatrudnienia – Innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych". Projekt realizowany jest w ramach POKL Priorytet VI, Poddziałanie 6.1.1. Wartość całego projektu: 12.000.000 zł, w tym dla PUP w Oświęcimiu 62.100 zł. Okres realizacji projektu: 01.10.2012 – 30.06.2015r. Liczba osób bezrobotnych objętych pilotażem: 1 000. W projekcie uczestniczy 6 powiatowych urzędów pracy: Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz.

4.     Opracowanie przez pracownika Urzędu propozycji karty zadań do  Regionalnego Planu Działań w zakresie: aktywizacji zawodowej osób  bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia, promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia, aktywizacji osób bezrobotnych zagrożonych wykluczeniem społecznym, wzmocnienia potencjału partnerów i instytucji rynku pracy, upowszechnienia kształcenia przez całe życie.

Zaangażowanie PUP w Oświęcimiu w realizację działań partnerskich na lokalnym rynku pracy

1.     W 2012 roku podpisano następujące porozumienia, listy intencyjne i umowy partnerskie:

2.     W partnerstwie z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Warszawie w dniu 21 marca 2012r. zorganizowano w PUP w Oświęcimiu szkolenie dla pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Temat szkolenia: Korzyści finansowe i wizerunkowe związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Szkolenie w którym uczestniczyło 26 pracodawców było prowadzone przez eksperta w tej dziedzinie Pana Adama Hadław.

3.     Organizacja Targów Pracy w dniu 17 maja 2012r. w Miejskim Ośrodku Sportu, Kultury i Rekreacji w Chełmku. Na Targach Pracy dostępne były 42 stanowiska wystawiennicze w tym m.in.: pracodawcy, agencje pracy czasowej, Małopolska Wojewódzka Komenda OHP, Powiatowe Urzędy Pracy w Oświęcimiu, Chrzanowie, Jaworznie, Tychach, oferty pracy za granicą (EURES). Ogółem na Targach zaprezentowano około 2 100 miejsc pracy, w tym 1 300 miejsc pracy za granicą.

4.     W dniu 22 maja 2012r. w PUP w Oświęcimiu zorganizowano warsztaty dla osób  zainteresowanych wyjazdami do pracy za granicą pt. Mobilność na europejskim rynku pracy. Szkolenie prowadził specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

5.     Udział w Zespole d.s działań w zakresie realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, opracowanie Planu rozwoju zróżnicowanych form wspieranego zatrudnienia i przedsiębiorczości społecznej dostosowanych do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi na  lata 2012 – 2015.

6.     Organizacja spotkania partnerskiego z instytucjami i organizacjami pozarządowymi ws. realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w dniu 19.07.2012r.

7.     Organizacja szkolenia wewnętrznego dla pracowników Urzędu w dniu 24.07.2012r. na temat świadczonych usług przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Krakowie. Celem szkolenia była promocja usług MARR.

8.     Udział w Targach Pracy organizowanych przez PUP w Chrzanowie, Trzebini, Andrychowie, Jaworznie.

9.     Planowanie posiedzeń Powiatowej Rady Zatrudnienia.

10.   Przygotowywanie wniosków ws. uzyskania patronatu Starosty Oświęcimskiego nad organizowanymi przedsięwzięciami tj. Targi Pracy w Chełmku i Konferencja w PWSZ w Oświęcimiu oraz sporządzanie sprawozdań z przebiegu w.w przedsięwzięć.

11.    Organizacja Konferencji pt. Promocja zatrudnienia osób niepełnosprawnychw dniu 19 października 2012r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza W. Pileckiego w Oświęcimiu. W programie Konferencji : Aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, prezentacja projektu Aktywny samorząd, Korzyści finansowe i wizerunkowe związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. W Konferencji uczestniczyło 112 osób.

12.   Organizacja wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Oświęcimiu 2 przedsięwzięć związanych z udziałem Powiatu Oświęcimskiego  w  Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości:

Inne działania partnerskie